Media

Prof. Perkowski, Maciej i Danuta Oksztulscy
Prof. dr hab. Maciej Perkowski, Maciej i Danuta Oksztulscy

Przygotowanie doktoratu i obrona to wielki wysiłek Maćka (komunikacyjny i techniczny – pisanie u niego idzie powoli), asysta nieustanna jego mamy (technicznie jest mu tak potrzebna, jak wózek niepełnosprawnym ruchowo). Trudno zliczyć osoby życzliwe (wielkie dzięki!!!). Dla całego zespołu współpracowników dr. Oksztulskiego to bezcenne doświadczenie wydobywające (z każdego, choć w różnym stopniu i postaci) starania, dobro człowiecze i pokorę wobec prozy barier, które należało cierpliwie i konsekwentnie znosić. Niekiedy przychodziło uznanie, ale z wewnątrz to głównie ogrom pracy i nieustannego korygowania się…

– Watashiwa jānarisuto desu, a Pan? – pytam Macieja Oksztulskiego. W odpowiedzi wskazuje na klawiaturę komputera. Powoli, z wysiłkiem, ręką podtrzymywaną przez mamę, wystukuje kolejne litery. Tą metodą udaje mu się napisać: P R A W N I K.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2060378;jsessionid=AAA04E21CCE951823F218495173756CB


Premiera: 02.12.2022! Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.

Produkcja: Aurum Film, Koprodukcja: Canal+ Polska i Podkarpacki Fundusz Filmowy, Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej. 
Śubuk (2022) – Filmweb
FilmPolski.pl – ŚUBUK
PISF – ŚUBUK
Na podstawie umowy zawartej z twórcami Maciej Oksztulski podjął się roli pierwowzoru (mając w zakresie obowiązków wywiady, konsultacje).

ŚUBUK-oficjalny zwiastun

ŚUBUK | Making of, Wojtuś | Kino Świat

Na oddziale położniczym otrzymał 10 punktów w skali Apgar. Gdy trochę podrósł matka miała wrażenie, że Maciek patrzył na nią, ale jej nie widział. Dopiero, gdy miał prawie 6 lat zdiagnozowano go jako osobę autystyczną. Kierownictwo studiów miało ogromne wątpliwości, czy Maciek pozalicza wszystkie egzaminy. Był pierwszym studentem na roku, któremu to się udało. Mowa o studiach doktoranckich na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Maciej Oksztulski jest pierwszym autystycznym studentem, który ma ogromne szanse na doktorat na tej uczelni…

http://wyborcza.pl/10,82983,21515774,pan-maciej-doktorant-prawa.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Duzy_Format&disableRedirects=true

Chce mi się żyć – powiedział Maciej, doktorant z autyzmem, po wizycie na uniwersytecie w Syracuse. Właściwie to zdanie napisał, a na głos przełożył je syntezator mowy. Razem ze wspierającą go grupą entuzjastów testują różne technologiczne usprawnienia w komunikacji. Spotykają się regularnie na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie Maciej Oksztulski robi doktorat. Lubią się – to widać…

http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,22818986,mackowa-druzyna-no-autism-na-uniwersytecie-w-bialymstoku.html?disableRedirects=true

To dopiero piąty rok Macieja Oksztulskiego na Uniwersytecie w Białymstoku. Większość studentów w tym czasie kończy studia magisterskie. Ale nie on. Maciej za chwilę będzie bronił doktorat z prawa międzynarodowego. Z powodu autyzmu, który zdiagnozowano u niego dopiero w wieku 6 lat, aż do 2000 roku nie było z nim żadnego kontaktu. „Największym problemem jest to, żeby zrozumieć, że on ma do powiedzenia znacznie więcej” – powiedział gospodyni cyklu „Zielone Drzwi” Annie Maruszeczko jeden z wykładowców Maćka prof. dr hab. Maciej Perkowski. Jak doktorant wyobraża sobie przyszłość?

https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/profilaktyka-zdrowia/autyzm-nie-przeszkadza-mu-w-robieniu-doktoratu-z-prawa-da243890

W pierwszej części poruszymy sprawę pana Macieja – pierwszego w Polsce niemówiącego autysty, który obronił rozprawę doktorską z prawa. W studiowaniu pomogła Maciejowi matka, która spędziła z nim w akademickich ławach ponad jedenaście lat robiąc notatki z wykładów. Maciej zna sześć języków obcych, a naukę ułatwia mu genialna pamięć fotograficzna. Ze światem porozumiewa się za pomocą komputera i syntezatora mowy oraz innych nowoczesnych urządzeń. Konstruuje je dla niego przyjaciel – genialny, młody wynalazca z Białegostoku. Obecnie największym marzeniem mężczyzny jest stworzenie domu dla dorosłych autystów, ponieważ istniejące w Polsce środowiskowe domy samopomocy odmawiają przyjęcia trudnych podopiecznych. W pomoc w zrealizowaniu tego wielkiego i potrzebnego dzieła zaangażowali się przyjaciele z Wydziału Prawa w Białymstoku, politycy i eksperci w programie oraz Caritas, która uruchomiła pomocowy sms.

https://vod.tvp.pl/video/sprawa-dla-reportera,11082022,61422318?fbclid=IwAR3z5Kd9gtSux_QjkPgeFP6HEv2AzVdkCSDSlX0Y3XxHhfonHFR98HShcMQ

Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawa Udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych i wykazał się ogromną determinacją. Maciej Oksztulski z Białegostoku ma autyzm i nie mówi, ale to nie stało się przeszkodą, by sięgnąć po marzenia. 30-latek niedawno obronił doktorat z prawa…

https://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/bialystok-maciej-oksztulski-obronil-doktorat-z-prawa-jest-osoba-autystyczna-i-nie-mowi,1095770.html

Data emisji: 2021-08-14 13:00
Audycja: Magazyn Radia TOK FM
Prowadzący: Filip Kekusz
Czas trwania: 26:47 min.

https://audycje.tokfm.pl/podcast/110176,Projekt-NO-AUTism-Gdy-instytucja-dostraja-sie-do-potrzeb-studentow

Data emisji: 2021-12-27 13:40
Audycja: Popołudnie Radia TOK FM
Prowadzący: Filip Kekusz
W studio: prof. Maciej Perkowski
Czas trwania: 24:52 min.

https://audycje.tokfm.pl/podcast/116352,Maciej-Oksztulski-pierwszy-w-Polsce-niemowiacy-w-spektrum-autyzmu-zostal-doktorem-nauk-prawnych

“Niemożliwe jest możliwym. I to w Polsce” – napisał na FB prof. Jacek Barcik, recenzent pracy doktorskiej Macieja Oksztulskiego. “Doktorant jako osoba dotknięta tym zaburzeniem rozwojowym, posługiwał [komputerem] się pisząc zdania na klawiaturze, zaś syntezator mowy odczytywał ich treść. Byłem pod wrażeniem umiejętności syntezy i logicznego myślenia, jaką prezentował odpowiadając na pytania. Widać było, że pisząc je wkładał w to ogromny wysiłek. Udowodnił tym samym, że zaburzenie rozwojowe nie musi oznaczać przekreślenia szans na naukowy rozwój osobisty. Obrona była bardzo udana, zaś poziomem w niczym nie odbiegała od standardowych obron doktorskich” – dodaje...

https://www.gosc.pl/doc/7283312.Niemowiacy-autysta-doktorem-prawa

Niemówiący, autysta, geniusz. Dzięki ogromnej determinacji jego samego i bliskich mu ludzi został doktorem prawa. Czy uda mu się pokonać także formalne bariery i znaleźć zatrudnienie, by zyskać szanse na godne życie? Najpierw była ziemia. Potem powstało piekło, a na koniec niebo. Po stworzeniu ziemi Bóg ją zagospodarował według własnego uznania. (…) stworzył i autystę. Zagubionego, zalęknionego, niemówiącego, z zaburzonymi zmysłami, który mimo szczerych chęci nie potrafi odnaleźć się w jego świecie…

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/2162531,1,autysta-geniusz-doktorat-byl-dla-niego-jak-wejscie-na-k2.read

Moim marzeniem jest stworzenie kompleksu usług na rzecz osób z autyzmem, najchętniej widziałbym je właśnie u mnie na Podlasiu. Widzę światło w tunelu, gdyż burmistrz Supraśla jest osobą bardzo empatyczną w stosunku do osób z niepełnosprawnościami. Będę o to zabiegał! Z Bożą pomocą – uda się zmienić świat na lepszy – mówi w rozmowie z Karolem Wasilewskim dr Maciej Oksztulski, pierwszy w Polsce doktor prawa i jednocześnie niemówiący autysta. Niedawno obronił doktorat, teraz chce na poważnie zająć się pomocą dla innych, ambitnych autystów. Nam mówi o szczegółach swoich najnowszych projektów…

https://www.wprost.pl/edukacja/10729960/pracowity-autysta-z-podlasia-dr-maciej-oksztulski-nie-mowi-wlasnie-obronil-doktorat-z-prawa-i-chce-budowac-dom-doroslego-autysty.html

Maciej Oksztulski – doktorant na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku to pierwszy w Polsce niemówiący autysta, który obronił rozprawę doktorską. To nie tylko duży wyczyn naukowy, ale także społeczny, który daje nadzieję, że osoby z autyzmem, mogą żyć normalnie i osiągać sukcesy. Wygląda jak inni studenci, ale zwyczajny nie jest. Maciej Oksztulski od dziecka ma autyzm i nie mówi. W komunikacji pomaga mu syntezator mowy…

https://bialystok.tvp.pl/57956077/wyjatkowy-doktor-prawa

Maciej Oksztulski choruje na autyzm. Od urodzenia nie mówi. Z otoczeniem komunikuje się pisząc na komputerze lub pokazując litery, cyfry i zwroty na specjalnych tablicach. Mimo to studiuje prawo. Jego droga do normalnej edukacji była jednak bardzo trudna. Swoje osiągnięcia zawdzięcza nieprzeciętnym zdolnościom i uporowi mamy.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/76819

Tytuł „Człowieka bez barier” otrzymał Maciej Oksztulski – jedyny polski niemówiący autysta z doktoratem. „Człowiekiem bez barier 20-lecia” został Piotr Pawłowski – dziennikarz i działacz społeczny, twórca platformy informacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami „Integracja”.

https://opoka.org.pl/News/Polska/2022/maciej-oksztulski-jedyny-polski-niemowiacy-autysta-z-doktoratem

Maciej Oksztulski w zeszłym roku obronił doktorat z prawa i co więcej jest jedynym polskim niemówiącym autystą z doktoratem. “Niemożliwe jest możliwym. I to w Polsce” – napisał wtedy na facebooku prof. Jacek Barcik, recenzent pracy doktorskiej Macieja Oksztulskiego. O przyznaniu nagrody „Człowiek bez barier 2022 roku” poinformowała na facebooku organizacja Integracja. 

https://www.gosc.pl/doc/7981365.Niemowiacy-autysta-doktor-prawa-Czlowiekiem-bez-barier-2022

Tytuł „Człowieka bez barier” otrzymał Maciej Oksztulski – jedyny polski niemówiący autysta z doktoratem. „Człowiekiem bez barier 20-lecia” został Piotr Pawłowski – dziennikarz i działacz społeczny, twórca platformy informacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami „Integracja”.

https://deon.pl/swiat/jedyny-w-polsce-niemowiacy-autysta-z-doktoratem-zostal-czlowiekiem-bez-barier-2022,2356226

A jakie to ważne, wiedzą rodzice dzieci autystycznych. Wiedziała też Maryśka, filmowa mama autystycznego Kubusia. Film Śubuk, o niej i jej dziecku, właśnie trafia do kin. Zanim jednak oddamy się filmowej fikcji, warto poznać fakty.

Jeden z nich jest taki, że pierwszymautystą niemówiącym w Polsce, który zdał maturę i dostał się na studia, był Maciej Oksztulski. Lecz Śubuk to historia zainspirowana losami różnych kobiet. Powstała w wyniku rozmów z wieloma matkami samotnie wychowującymi dzieci z zaburzeniami” – mówi Jacek Lusiński, reżyser.

https://pl.aleteia.org/2022/12/02/film-subuk-autyzm/

Pan Maciej jest pierwszym w Polsce niemówiącym autystą, który obronił doktorat. Swoją wiedzą prawniczą chce służyć polskiej społeczności autystów i ich rodzinom. O swojej wyboistej drodze ku pracy naukowca opowiada wraz z najważniejszą kobietą swojego życia – mamą Danutą.

https://www.radio.bialystok.pl/reportaz/index/id/210752